Bali zaznacza się na tle innych indonezyjskich wysp kulturą – unikalną, hinduską, na wskroś miejscową.

Bali zaleca się na otoczeniu innych indonezyjskich wysp kulturą – unikalną, hinduską, na wskroś miejscową. Niemal na dowolnym etapie natknąć można się na znaki wyznawanej religii: talerzyki ofiarne z ciekawymi kwiatami i wonnymi kadzidełkami, małe kapliczki oraz wielkie świątynie. 

Podobizny lokalnych bożków zdobią posągi, mostki lub domowe mury. Największą świątynią na Bali jest umiejscowiona u stóp wulkanu Pura Besakih, a zobaczyć warto też Pura Tanah Lot, wybudowaną na wziętej w czerwone skale. Częścią balijskiej tradycje są i liczne święta – w toku roku obchodzi się ich prawie dwustu, w porządku spacerów oraz uwag krajoznawczych trafić więc ważna na ciekawe procesje oraz huczne ceremonie.

Tropikalna przyroda

Bali jest wyspą górzystą. Pewnego dnia można wówczas odpoczywać na piaszczystej plaży, surfować na falach albo nurkować wśród raf koralowych, oraz innego wyczerpać się na przygodę na próg jedynego z wulkanów. Najczęściej turyści wdrapują się na Gunung Agung oraz Gunung Batur, jakie nie są gęsto zalesione, dzięki czemu podczas wyprawy podziwiać można piękne krajobrazy. Wyspa zachwyca także wysokimi plantacjami ryżu, kawy, goździków i trzciny cukrowej, kwitnącymi kwiatami, niewielkimi jeziorkami dodanymi w górzysty krajobraz.

Kiedy jechać na Bali?

Ponieważ Bali gości w powierzchni klimatu równikowego, istotne są dla niej pory surowe i wilgotne. Pora sucha żyje od kwietnia do listopada, a szczyt sezonu turystycznego pada na sierpień oraz wrzesień – średnia temperatura waha się wówczas w prowincjach 32°C. W lipcu południową część wyspy nawiedzają piekielne wiatry. W toku pory deszczowej (od listopada do marca) dalej jest upalnie, w biegu dnia zdarzają się jednak przelotne, ale wielkie, opady deszczu. Wielu turystów wybiera Bali jako miejsce zimowego urlopu, uciekając od naszych styczniowych mrozów.

Planując wyjazd

Jednak przed wyjazdem na Bali nie musimy poddawać się obowiązkowym szczepieniom, o ubezpieczyć się przed durem brzusznym oraz wirusowym zapaleniem wątroby typu A również B. Należy wykupić jeszcze dodatkowy pakiet ubezpieczenia zdrowotnego, ponieważ ewentualna konsultacja medyczna na Bali może okazać się kosztowna. Do walizki spakować trzeba środki chroniące przed komarami, krem z otwartym filtrem oraz mini-apteczkę: leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe, na biegunkę, zatrucie pokarmowe i malarię i sposób dezynfekujący także kilka opatrunków.